Ринок землі: фермерам – кредити, олігархам – обмеження
Офіційно продаж землі сільськогосподарського призначення в Україні заборонено. Щоправда, існує "сірий ринок". В уряді планують розпочати продаж землі з 1 жовтня 2020 року. Передбачається, що її купити зможуть лише українські громадяни та юридичні компанії, утворені за українським законодавством.
Яким повинен бути ринок землі в Україні за версією урядового законопроекту – в матеріалі 24 каналу.
Остання можливість
В Україні ринок землі був актуальний для запуску ще у 2008 році. Тоді наша земля коштувала б набагато більше, ніж зараз. Адже сільське господарство було в тонусі й була світова кон'юнктура.
Важливо: Гончарук розповів, коли в Україні відкриють ринок землі
Зараз менш сприятливі умови: Україну, як і Європу, накриває хвиля кліматичних змін, отже на півдні країни вже спостерігаються проблеми з водою. Скоро земля в Одесі, Миколаєві, Херсоні буде непридатною для сільського господарства через нестачу води.
По суті, наразі ми маємо останнє вікно можливостей відкрити ринок землі для України,
– наполягає політолог, глава центру "Ейдос" Віктор Таран.
Щоправда, нині головне питання не в тому – встигне влада відкрити ринок землі в Україні до жовтня 2020 року чи ні. Наявність монобільшості у парламенті дозволяє представникам влади швидко ухвалювати ті чи інші рішення. Питання – у якості відповідного законодавства та прозорості правил, які влада встановлюватиме. Адже цей ринок не може бути повністю нерегульованим і функціонувати без будь-яких обмежень.
Чого очікувати українцям від ринку землі, дивіться тут:
В усьому світі існує кілька моделей його функціонування з різним рівнем втручання державних органів, тому важливо – яку модель обере Україна.
Перед запуском продажу варто провести повну інвентаризацію всіх земель в межах держави і забезпечити прозорість ринку. Усі землі, активи, ресурси і об'єкти в країні повинні отримати своє місце у всеохоплюючому відкритому електронному кадастрі,
– зазначає політичний експерт Максим Вознюк.
Захистити землевласника
Наразі в уряді вже презентували земельну реформу. Її суть зводиться до наступного: мораторій на землю шкодить, бо через нього людей обкрадають чи не щодень. Адже українець має право володіти і розпоряджатись своєю землею як власністю. Законопроект, який 25 вересня презентували на засіданні уряду й подадуть на розгляд в парламент, – лише перший з великого пакету.
Загальна логіка нашого законопроекту дуже проста. Українська земля має купуватись українськими громадянами і компаніями. Це безумовний принцип,
– наголошує прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
Виняток, який міститься в урядовому законопроекті – іноземці можуть успадковувати землю у власність. Тобто, якщо український власник землі помер, вона передається у спадок іноземцю. Щоправда, іноземний власник протягом року зобов'язаний цю землю продати. Крім цього, іноземці можуть отримати землю, якщо зареєструють в Україні за українським законодавством юридичну особу.
Точка зору: Залежність від соціології, – політолог про ставлення політиків до ринку землі
Другий принцип – ніхто не може купити всю землю. В документі перелічуються певні антимонопольні вимоги, які зводяться до того, що в рамках меж області ніхто не може купити землі більше, ніж 15% від сільськогосподарської. Такий запобіжник вводиться задля унеможливлення появи феодалів, які б володіли всією землею в області. Водночас, щоб пайовик, який захоче продати свій наділ, це робив за найвигіднішою ціною. Тобто щоб була конкуренція і продавець обирав найвигіднішу для себе пропозицію.
Не всі українці підтримують ідею продажу землі / Фото Shutterstock
Логіка земельної реформи полягає у скасуванні мораторію на продаж землі. Це має відбуватись не одразу через наявні ризики, які потрібно "зняти" до того, як землю дозволять продавати. Орієнтуємось, що мораторій буде знято до жовтня наступного року,
– вважає Олексій Гончарук.
До зняття мораторію уряд має вирішити кілька задач. Перша – навести лад в державному земельному кадастрі. Головний крок до наведення порядку в держземкадастрі було зроблено на засіданні уряду 25 вересня, де постановили наступне: протягом наступних 10 днів провести конкурс і обрати сильного менеджера, який досить швидко вирішить проблемні питання. Як наслідок, таке поняття як земельне рейдерство має піти у забуття. На переконання прем'єр-міністра, там немає нічого складного, потрібно лише прибрати "схематоз" з управлінь земельних ресурсів та системи, що обслуговує реєстрацію земельних відносин.
Законодавчі новації: Законопроєкт про продаж землі: що Раді запропонував уряд
Другий важливий момент – необхідно надати українському фермеру доступ до дешевих ресурсів. Фактично сьогодні людина, яка працює на землі, позбавлена можливості взяти кредит. Це відбувається з багатьох причин. Зокрема, й через їх дороговизну. Тому в уряді планують розробити механізм, завдяки якому через рік фермер матиме змогу брати кредити на вигідних умовах. Ця задача непроста. Для її вирішення наразі в КМУ доопрацьовують відповідні законопроекти, які незабаром подадуть на розгляд парламенту.
Втримати рейтинги
За різними оцінками, відкриття ринку землі може забезпечити додатковий ріст ВВП на понад 1,5%. Це відчутний поштовх для розвитку економіки. У будь-якому разі це питання стане серйозним викликом для країни.
"Сірий" ринок землі в Україні давно існує / Інфографіка 24 каналу
За нещодавніми підрахунками Центру Разумкова, скасування мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення підтримують 31% українців, негативно ставляться до цієї ідеї – 49,1%. Хоча в цій ситуації є певний прогрес – на кінець минулого року проти продажу землі виступало 72% громадян. Майже аналогічний поділ був і серед виборців Зеленського та "Слуги народу". Тож скасування мораторію на продаж землі стане неприємним сюрпризом для певної частини виборців Володимира Зеленського.
Думка експерта: Якщо ми почекаємо ще рік-два, то наша земля нічого не коштуватиме
Так, у передвиборчій програмі партії "Слуга народу" про відкриття ринку землі взагалі не згадувалось. А у передвиборчій програмі Володимира Зеленського з цього питання мало конкретики – лише нейтральна фраза "формування прозорого ринку землі". Відтак, "слугам народу" зараз доведеться докласти чималих зусиль, аби скасування мораторію на продаж землі не завдало удару по їхньому рейтингу. Для цього варто провести потужну та розумну інформаційно-роз'яснювальну кампанію, під час якої вони повинні донести користь від продажу землі для конкретних соціальних груп. І цю кампанію треба починати вже зараз.