В Україні клімат дозволяє вирощувати бавовник

Начальниця відділу агрометеорології Гідрометцентру Тетяна Адаменко розповіла, що саме через дефіцит тепла на півдні України в 1950-ті роки провалилася програма з вирощування бавовнику.

Читайте також Урожайність озимих пшениці та ячменю може впасти через рекордну посуху

Для нормального визрівання ця культура має отримати в період вегетації не менше 3600 градусів Цельсія активних температур. Але в ті часи було холодніше. І навіть на Херсонщині та в Криму – найпівденніших районах України – бавовник встигав набрати 2700 градусів Цельсія – щонайбільше 3000 градусів Цельсія. Отримували погану якість і низьку врожайність, що змусило відмовитися від цього напряму,
– пояснила синоптикиня.

Нині південні райони Херсонської, Миколаївської, Одеської та Запорізької областей належать до термічних зон із сумою температур від 3400 градусів Цельсія до 3700 градусів Цельсія.

Температури південного регіону постійно зростають

Тетяна Адаменко також уточнила, що останні 20 років в Україні є майже безперервним періодом потепління. За цей час був лише один рік, у якому середня температура наближалась до кліматичної норми. Все інші роки фактичні температури зростали й суттєво перевищували норму.

Саме на Одещині, де і посіяли перші поля бавовнику, середня температура торік сягнула +12,4 градусів Цельсія. Такий показник лише на 1,5 градусів Цельсія менший, ніж був на полях біля Ташкента 40 років тому, коли Узбекистан уже був відомим на весь світ центром вирощування бавовнику.