Динаміка цін на картоплю останніми днями приємно радує українців. Буквально за тиждень вартість улюбленого овоча українців знизилася на 30-40%. У продаж надійшло достатньо продукції як вітчизняного, так і закордонного виробника, що "збило" традиційний весняний ажіотаж, зокрема, на молоду картоплю, пише 24 канал.
До теми: Продаж полуниці в Україні: як і чому змінилася ціна
Зараз у різних містах України картопля коштує 15-20 гривень (залежно від сорту і якості), молода картопля – 30-40. Але далі ціна, на думку аграрних експертів, не падатиме, бо, незважаючи на певне послаблення карантинних обмежень і відкриття продуктових ринків, українські фермери, як і раніше, не можуть активно збувати продукцію. А супермаркети і закупівельні компанії пропонують надто низьку ціну.
Як наслідок, через проблеми з реалізацією деякі аграрії почали залишати молоду картоплю в полі. Так збитки значно менші. Про можливість подібного негативного перебігу подій фахівці попереджали ще в середині травня. Бо, окрім проблем зі збутом, є певне перевиробництво плодів. Цьогоріч багато аграріїв України значно розширили площі саме під ранню картоплю через високі ціни в попердній період збуту (червень-2019 – травень-2020). Але заробити нині буде важко.
Ціна на картоплю "впала" / Фото V24
Увага до імпорту
Тим часом, у багатьох супермаркетах активно продається імпортна картопля – з Єгипту, Франції, Бельгії, Голландії, Азербайджану… Вона має гарний товарний вигляд і не набагато вищу ціну, ніж вітчизняна, а тому українці часто віддають їй перевагу. Але експерти попереджають, що треба звертати увагу, які саме плоди продаються.
В Україні вперше за 29 років, а можливо навіть з радянських часів, на прилавках з’явилася картопля не лише з Бельгії та Голландії, але і з Франції, – пояснює виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі Оксана Руженкова у коментарі Potatoclub. – У них зупинилися всі заводи з виробництва картоплі фрі. На території цих держав розміщені основні потужності з переробки у Європі – понад 20 заводів, які забезпечували McDonald’s по всій Євразії.
Аби картопля не залежувалася, французи експортували її в інші країни, зокрема, в Україну. Це якісний продукт, але технічний – тобто придатний лише для приготування фрі. Тож споживачі мають враховувати цей фактор.
Не продається – треба зберегти!
Нинішні проблеми з реалізацією картоплі підштовхнули аграріїв до думки, що потрібно будувати нові овочесховища.
Українська асоціація виробників картоплі звернулася до Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства з проханням розробити механізм державної допомоги аграріям, щоб частково компенсувати їм будівництво сховищ для овочів.
Автори звернення вважають, що без мережі доступних переробних і зберігаючих потужностей, фермери в Україні постійно будуть в зоні високого ризику. Зберігати великі обсяги врожаю вони не можуть. Більшість малих і середніх фермерів (близько 70-80% ) зазвичай відразу продавали свій врожай на продовольчих ринках. Але після закриття їх на карантин підприємці втратили основний, а для багатьох єдиний канал збуту.
Яка зараз в Україні ситуація з фруктами? Читайте у статті 24 каналу "Урожай фруктів-2020: що загинуло і які будуть ціни".