Серед 29-ти об’єктів природно-заповідного фонду, яких зачепила приватизація є:

  • заказники місцевого та загальнодержавного значення
  • парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва
  • та (!) пам’ятки природи

Охоронний режим останніх є одним з найсуворіших (після природних заповідників і заповідних урочищ). Утім, 10 гектарів їхньої території приватизували. Частіше для особистого селянського господарства, проте трапляються цільові призначення і для будівництва, і для обслуговування багатоквартирного житлового будинку, і для комерційного використання.

Зверніть увагу! Як зупинити знеліснення в Україні

У загальнозоологічному заказнику загальнодержавного значення "Згарський" були виявлені два випадки привласнення земель запасу площею майже 42 гектари. Найбільше перепало ландшафтним заказникам "Зелена" та "Гопчиця", більше ніж половина (53%!) площі яких опинилася в приватних руках.

65% приватизованих земельних наділів (189 ділянок площею 435 гектарів) перебувають у колишньому Погребищенському районі (тепер Вінницький).

За статтями 83 та 84 Земельного Кодексу, передача в приватну власність державних та комунальних земель під об’єктами природно-заповідного фонду, якщо інше не передбачене законом, не допустима. А за Законом України "Про природно-заповідний фонд", природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Навряд господарювання у вигляді розорювання чи забудови можна характеризувати як особливий режим охорони.

Українська природоохоронна група звернулась до Офісу Генпрокурора та Вінницької ОДА з вимогою перевірити законність надання ділянок в приватну власність в межах природно-заповідного фонду та вжити необхідних заходів щодо забезпечення режиму охорони об'єктів природно-заповідного фонду.

Важливо! Навіщо зберігати степи та луки?