Про такі невтішні підсумки року заявляє голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України Іван Томич, якого цитує Zerno-ua.

До теми Фермери в Україні зникають як клас

Від скасування у 2016 році пільгового режиму адміністрування ПДВ постраждав увесь агропромисловий комплекс, – каже Томич. – Але фермерам, як найслабшим у фінансовому плані формуванням, було завдано найдошкульнішого удару.

Експерт відзначає, що "за останні чотири роки внаслідок невдалої податкової новації виробництво валової продукції АПК упало на 30%". І хоча останнім часом Кабмін України відновив програми підтримки фермерів в рамках реалізації Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 роки, очікуваного ефекту це не дало. "Бо це, скоріше, була демонстрація намірів, аніж реальна підтримка", – підкреслив Томич.

На думку голови ССОК, у 2020 році фермери, приватні селянські господарства та кооперативи отримали найнижчу підтримку за всю історію новітньої України.

Передбачалося виділити на фермерські господарства 480 мільйонів гривень і на обслуговуючі кооперативи ще 100 мільйонів. Проте лише близько 60 фермерських господарств одержали загалом 28 мільйонів гривень на поворотній основі, лише 3% фермерів скористалися підтримкою відшкодування кредитних відсотків, 6% фермерів – одержали компенсацію за техніку. А кооперативи – нуль, – ділиться даними Томич.

Він додає, що загалом по Україні результати роботи фермерів у 2020 році були "вельми строкатими" – від дуже високих на півночі та заході, до катастрофічно низьких на півдні України, зокрема, на Одещині.

Зверніть увагу! Українські фермери отримали своє свято: яке і коли відзначатимуть

Частка тих фермерів, що одержали нормальні прибутки – в межах 15%, зазнали збитків – 25%, а решта балансує практично на нулях прибутковості, – каже Томич. – Тому близько 2 тисяч фермерських господарств за підсумками 2020 року можуть припинити діяльність. Це не означає, що вони закрилися, як юридичні особи, бо це процес тривалий, але господарські роботи вони призупиняють, передають землю в оренду, шукають інші форми поступового згортання діяльності.