Таку інформацію підтверджує завідувачка відділенням кліматичних досліджень та довгострокових прогнозів Інституту гідрометеорології Вазіра Мартазінова, повідомляє "Обозреватель".
Актуально Рівень води в українських річках найнижчий за останні 100 років: чим це загрожує
Два фактори, які суттєво впливають на зміну клімату в Україні
- Перший фактор. Над територією України проходить так звана тепла смуга. Вона тягнеться від самого Криму вздовж Дніпра і за межі нашої країни, до російського Архангельська.
- Як пояснили геологи, смуга лежить на давньоруському розломі. І бере тепло вона не з атмосфери, а з надр землі. Смуга прив'язана до місця, вона стійка, і на території, де вона проходить, буде посуха.
- Ця смуга не пускає в Україну вологі маси, що йдуть із заходу, з Атлантики. Уздовж неї з обох боків скупчуються повітряні маси з контрастними температурами, утворюючи фронти. І коли смуга раптово перестає давати тепло, фронти зустрічаються, а на території України утворюються шторми.
Цей процес визначає наше майбутнє щодо клімату. Території вздовж Дніпра висушуватимуться. У найближчі 10 років ми не зрушимо з цієї точки, покращення не буде,
– констатувала експертка.
- Другий фактор – це атмосферна циркуляція. Кліматологиня наголосила, що циркуляція зараз стає загостренішою, чого раніше не було.
- Атмосферна циркуляція тримає всі процеси у поверхні землі. Відбуваються різкі перепади температур протягом одного місяця. Тиждень холоду, тиждень тепла. Раніше перепади були більш плавними, більш розмитими. Вся ця нестійкість приходить із верхніх шарів атмосфери.
- Водночас холодні зими нікуди не зникли, вони будуть, але нечасто.
Зверніть увагу! Наприкінці 2019 року більшість громадян України (84%) вважали, що зараз на Землі відбувається глобальна зміна клімату. Протилежної думки дотримувалися лише 9% опитаних, свідчить опитування Research & Branding Group. Водночас українці не завжди вважають, що глобальне потепління – це погано.
Що відомо про аномальну теплу зиму 2019 – 2020 років? Зима 2019 – 2020 років стала найтеплішою в Україні за останні понад 100 років. Крім того, погода взимку була найсухішою за останні близько 50 років. Крім цілої низки гуманітарних ризиків, така погода може позначитися і на економічних питаннях. Зокрема, ситуація може позначитися на врожаї, що призведе до здорожчання фруктів і овочів.