Рослини, які вирощують поблизу Чорнобиля, досі забруднені радіоактивними елементами внаслідок аварії на ЧАЕС у 1986 році. Такі дані оприлюднили вчені Університету Ексетера і Українського інституту сільськогосподарської радіології, інформує Sciencedaily.

Читайте також Клімат-2021: чого чекати аграріям від погоди

Для аналізу вчені взяли зерно пшениці, жита та ячменю. За словами провідного автора дослідження Ірини Лабунської, концентрація радіоактивних ізотопів стронцію-90 та цезію-137 майже у 50% зразків перевищує норму.

"Ми зосередили увагу на стронції-90, оскільки відомо, що на сьогодні він наявний у ґрунті переважно у біодоступній формі, тобто він може бути засвоєний рослинами", – зазначила дослідниця.

Також вона додала, що моніторинг товарів на вміст стронцію-90 завершився у 2013 році, але дослідження показало – цю практику слід продовжувати.

"Люди повинні бути поінформовані щодо забруднення ґрунту та рослин, і їх слід консультувати щодо найбезпечніших способів ведення сільського господарства. Ми виявили дуже високий вміст стронцію-90 у деревній золі, хоча багато людей все ще використовують золу від пожеж як добриво для врожаю", – підсумувала Ірина Лабунська.