Причина нетрадиційної поведінки бджіл – аномально тепла зима. Наприклад, в Одеській області температура на початку січня піднялася до +13 градусів, що й спровокувало раннє прокидання бджіл.

Зверніть увагу! Українські вчені адаптують українські культури до примхливих природніх умов

Так, на самісінький Новий рік, 1 січня, на полістирольній пасіці на Одещині бджоли навіть зробили не просто невеликий, а майже повноцінний обліт, пише Аgronews. Місцеві жителі зняли про це відео і виклали в Youtube.

Перший зимовий обліт на пасіці: дивіться відео

У батька взагалі відмінно літають, – написав автор під роликом. – Сонечко вулики нагріло, і бджоли вже 3-й день літають, а мої тільки перший раз вийшли і якось мляво… Правда вони і так пізно сіли в клуби. 23 листопада минулого року був останній обліт, у батька в той час вже мінімум тижні півтори не літали.

Розсинхронізація бджолиних і квіткових циклів стала новим викликом для бджолярів України, вважає Іван Доскоч, голова ГО "Об’єднання маткарів України", науковий співробітник ННЦ "Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича".

Змістилися терміни вегетації і терміни наростання маси бджіл, – каже експерт. – Через зростання температури бджолині та квіткові цикли розсинхронізувалися. Ми в себе це відмічаємо ранніми збудженнями бджіл, які виходять з зимових періодів. З’ясувалося, що рослини і бджоли реагують на потепління з різною швидкістю…

Доскоч додав, що поки точно не можна сказати, чи здатні рослини швидко адаптуватися до змін клімату і наскільки швидко адаптуються до потепління бджоли у довгостроковій перспективі.