Про це написав у своєму блозі на АgroРolit.com керівник організації "Центр розвитку земельних правовідносин в Україні" Леонід Корейба.

Зверніть увагу! Шпаргалка для всіх: як підготуватись до купівлі землі в Україні

Критичний час "Че" по паям настане вже у 2024 році, – акцентує увагу експерт. – Йдеться про майже 2 млн га сільськогосподарської землі, яка перейде у комунальну власність, чим буде порушено права тих власників земельних часток (паїв), які не змогли, або не встигли оформити свої наділи належним чином.

Корейба пропонує подивитися у деталях, що таке невитребовка для орендарів сільськогосподарських земель та для сучасних територіальних громад.

Для сільськогосподарського підприємства, звісно, легше заключити договір із сільською радою відразу на декілька ділянок, ніж вишукувати землевласників та домовлятися окремо з кожним про вигідніші умови оренди, стараючись запропонувати більшу суму орендної плати, ніж інші навколишні орендарі, або намагатися привернути якимось іншим чином увагу до своєї агрофірми, – наголосив Корейба.

Також експерт пропонує подивитися на інший бік медалі. Зокрема, що орендар бере на себе ряд витрат:

  • на розробку технічних документацій із землеустрою;
  • на формування відомостей в земельному кадастрі;
  • на рестрацію речового права оренди.

Крім того, договір оренди, укладений на невитребувані земельні частки (паї), припиняється за умови появи власника паю. Якщо власник з'явиться заздалегідь до збирання урожаю – орендар має виплатити відшкодування збитків, пов’язаних із тимчасовим зайняттям земельної ділянки, – додав Корейба.

ВАЖЛИВО! Як в Україні безкоштовно отримати землю: 5 простих кроків

Як безкоштовно тримати землю
Як безкоштовно отримати землю / Інфографіка 24 каналу