Чи можна продавати орендовану земельну ділянку та що треба знати власнику

10 липня 2024, 16:00
Читать новость на русском

Чинне законодавство України не забороняє власникам земельних ділянок які перебувають в оренді у третіх осіб їх продаж. Це стосується навіть довгострокової оренди, але варто пам'ятати, що у такого продажу є певні особливості.

Що необхідно знати перед продажем ділянки

Керуючий партнер юридичної компанії "Максим Боярчуков та Партнери" Максим Боярчуков розповів 24 Каналу, що орендарі таких земельних ділянок мають переважне право на їх придбання. Це покладає обов'язок на їх власників не пізніше, як за два місяці до дня укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки зареєструвати намір щодо продажу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Читайте також Вартість сільгоспземлі у прифронтових областях удвічі менша, ніж у центрі України

Юрист зазначає, що заява про державну реєстрацію наміру продати ділянку подається нотаріусу, який здійснюватиме нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу в межах його нотаріального округу за місцеперебуванням земельної ділянки або за зареєстрованим місцем проживання власника земельної ділянки. Також подається проєкт договору купівлі-продажу.

 

Максим Боярчуков

Керуючий партнер юридичної компанії "Максим Боярчуков та Партнери"

Нотаріус протягом трьох робочих днів повідомляє орендаря про такий намір, шляхом направлення цінного листа з описом вкладень та повідомленням про вручення або особисто під розписку. Орендар вважається повідомленим про зазначений намір навіть у разі його відмови отримати повідомлення (якщо є відповідна позначка, або якщо повідомлення повернулося до нотаріуса у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання).

Як діє переважне право на купівлю

Важливо! Якщо особа, яка орендує земельну ділянку, бажає скористатися переважним правом на її придбання, вона зобов'язана повідомити про таке бажання нотаріуса, направивши відповідне повідомлення. Нотаріус, своєю чергою, після отримання такого повідомлення, повинен призначити день і час укладення договору купівлі-продажу та повідомити сторони майбутнього договору.

Боярчуков зазначає, що протягом місяця з дня, коли орендар був повідомлений про продаж ділянки, він може:

  • не повідомити нотаріуса про своє бажання скористатися переважним правом,
  • відмовитися від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки,
  • не з'явитися для укладення такого договору у день і час, призначені нотаріусом.

Тоді, за словами юриста, вважатиметься, що такий суб'єкт переважного права відмовився від свого переважного права.

Максим Боярчуков також наголосив, що у випадку продажу земельної ділянки з порушенням переважного права, особа яка мала таке право, може пред'явити до суду позов про переведення на неї прав та обов'язків покупця.

Який штраф можна отримати за самовільно зайняту земельну ділянку

  • Самозахоплення земельних ділянок є поширеною проблемою, але за це передбачена відповідальність перед законом.
  • Особи, які самовільно зайняли ділянку, понесуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність та зобов'язані повернути її власникам.
  • Штраф для громадян за самозайняття землі становить від 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів, для посадових осіб – від 20 до 100 мінімумів.
  • Самовільне зайняття земельної ділянки, яке завдає значної шкоди власнику, може призвести до штрафу від 200 до 300 мінімумів чи пробаційного нагляду до 2 років.
  • Землекористувачі мають право користуватися земельною ділянкою лише в межах умов договору; будь-яке інше користування без правової підстави є самовільним зайняттям.