Україна може залишитись без курятини
Джерело:
Європейська Бізнес АсоціаціяМіністерство охорони здоров’я опубліковало наказ щодо внесення змін до максимальних рівнів залишків діючих речовин ветеринарних препаратів у харчових продуктах тваринного походження.
Документ пропонує привести показники безпечності м’яса птиці у відповідність до європейських норм. В першу чергу, це пов’язано зі зміною законодавства про безпечність та гігієну кормів.
Цікаво Яблука в Україні подорожчають втричі та поб'ють цінові рекорди
Проєкт стосується дозволу на використання лікувальних кормових добавок для профілактики кокцидіозу, хвороби, яка без профілактики призводить до загибелі 80-90% всього молодняку птиці.
За інформацією компаній, проєкт наказу вже погоджений Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, а також Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Водночас, як стало відомо, Державна регуляторна служба, завданням якої є реалізація державної регуляторної політики, політики з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності готує проєкт відмови щодо даного наказу. Однак, не погодження даного нормативного акту призведе до, фактично, заборони реалізації м’яса птиці як на території України, так і за її межами. Адже продукцію харчування, котра заборонена до споживання всередині країни заборонена і до експорту. Дана ситуація може призвести до втрати поголів’я птиці, що, своєю чергою, може призвести до різкого та неконтрольованого підвищення цін на цю категорію продуктів.
М’ясо птиці є одним з найбільш доступних видів м’яса та належить до соціальних продуктів. Водночас дані кормові добавки не є шкідливими для людини (зокрема, вони використовуються в європейських країнах), проте дуже важливі для вирощування птиці і їх використовують протягом всього циклу її життя до 2 – 3 днів перед забоєм.
Виробництво борошна в Україні переживає не найкращі часи. Більше про це читайте у матеріалі Агро 24 "Україна встановила антирекорд з виробництва борошна".