Укр Рус
7 червня, 18:26
2

Росія вивозить зерно з Херсонщини: 34 тисячі тонн українського зерна вже експортували

Основні тези
  • У 2023 році російські компанії експортували щонайменше 34 тисячі тонн українського зерна з Херсонської області на суму в 6,2 мільйона євро.
  • Зерно з Херсонщини було вивезено до Азербайджану, Туреччини, Сирії, Ірану, а горох з Криму – до Іспанії.
  • Очільник окупованої частини Херсонщини надавав дозволи російським компаніям на експорт української сільгоспродукції з митною знижкою.
  • Уряд Росії ухвалив постанову щодо встановлення квот на вивезення сільськогосподарської продукції з окупованих територій та механізму її експорту.
  • Російські компанії, які брали участь у вивезенні зерна, не відповідали на запити до публікації розслідування.

Джерело:

"Радіо Свобода"

Призначений Росією очільник окупованої частини Херсонщини Володимир Сальдо надавав дозволи російським компаніям на експорт української сільгосп за кордон. Щобільше, з нульовою або зниженою митною ставкою.

На яку суму було вивезено зерна

Як повідомляється, у 2023 році російські експортери, використовуючи створену російською владою систему квот, вивезли щонайменше 34 тисячі тонн зерна з Херсонської області, на суму в 6,2 мільйона євро.

Читайте також: Чому світові ціни на пшеницю падають, а в Україні – зростають

Як стало відомо, херсонське зерно експортували до: Азербайджану, Туреччини, Сирії та Ірану, а горох з окупованого Криму – до Іспанії.

Зауважте! Тим, хто це розслідував, вдалося отримати додаткові підтвердження вивезення агропродукції завдяки даним з бази глобального імпорту/експорту Import Genius та інформації з витоку російської митниці.

Як здійснювався вивіз зерна

Річ у тому, що через три місяці після оголошення анексії чотирьох областей України, 30 грудня 2022 року, уряд Росії ухвалив постанову, яка встановила квоти на вивезення сільськогосподарської продукції з окупованих територій з митною знижкою. Та водночас запровадила механізм для експорту цієї продукції.

У випадку з окупованою Херсонською областю для розподілу квот створили спеціальну комісію. Вона розглядає звернення і голосує, а голова окупаційної адміністрації Володимир Сальдо підписує рішення,
– йдеться в матеріалі.

Які компанії до цього причетні

  • Російська компанія "Сим-Транс Групп" експортувала пшеницю в Азербайджан, отримавши дозвіл на вивезення 2 200 тонн пшениці та меслину за квотами.
  • Інша російська компанія, ТД "Фрегат", отримала квоту на експорт 3 000 тонн кукурудзи, яка була доставлена в Сирію.
  • Компанія ООО "Паллада" отримала дозвіл на вивезення 11 000 тонн ячменю, який був відправлений до іранського порту Bandar Imam Khomeini.
  • Фірма "Агро-Фрегат", згадувана у ЗМІ як учасник схеми незаконного вивезення зерна з окупованих територій, експортувала пшеницю та меслин до Туреччини. У вересні 2023 року ця ж фірма відправила до Іспанії 4 500 тонн гороху, з яких 2 600 тонн було завантажено в окупованому Севастополі.

Цікаво! Жодна з компаній не надала відповідей на запити до публікації розслідування.