Український експорт зріс

Заступник директора Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", академік НААН Микола Пугачов повідомив, що за розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, частка експорту агропродовольчої продукції в загальному експорті України за результатами шести місяців 2024 року складає 64%, передає 24 Канал.

Читайте також Дунайське пароплавство просить уряд надати знижки на залізничні перевезення до Ізмаїлу

За його словами, основними ринками збуту вітчизняної агропродукції залишаються три регіони – країни Європейського Союзу, Азії та Африки. У І півріччі 2024 року їх сумарна частка склала майже 94 % вартості українського експорту сільгосппродукції.

При цьому спостерігається нарощування поставок до Євросоюзу, який третій рік поспіль виступає головним ринком збуту, а також Африки, тоді як експорт продовольства в Азію знижується,
– зазначив Микола Пугачов.

Утримуючи позицію основного імпортера вітчизняної агропродукції від початку повномасштабної агресії Росії на території нашої держави, країни – члени Європейського Союзу за січень-червень 2024 року закупили понад 50 % українського продовольства – на 6285 мільйонів доларів, на 4 % перевищивши показник за відповідний період минулого року.

За І півріччя 2024 року країни Азії закупили українського продовольства на 3909 мільйонів доларів, що на 9 % менше, ніж за відповідний період 2023 року. Частка Азії за цей період склала понад 31 % від загального експорту аграрної продукції.

Обсяги експорту до країн Африки становили 1475 мільйонів доларів, перевищивши торішній показник у 1,7 разу. Частка цього регіону дорівнювала 12 % від загального експорту аграрної продукції з України.

Куди Україна експортувала найбільше

Микола Пугачов повідомив, що за результатами І півріччя 2024 року рейтинг країн – імпортерів вітчизняної агропродукції зі значним відривом очолює Іспанія, якій було продано аграрної сировини і готових продуктів на суму 1518 мільйонів доларів. Це забезпечило їй частку в 12 % у географічній структурі нашого експорту.

Другу позицію, як і за підсумками всього минулого року, здійснивши закупівлі на суму 946 мільйонів доларів, утримує Китай, частка якого склала приблизно 8 %.

Туреччина, яка за обсягами закупівель українського продовольства традиційно входить до трійки лідерів, забезпечила собі звичне третє місце, імпортувавши агропродукції на суму у 926 мільйонів доларів, тобто понад 7 % від загальної вартості.

Значну виручку українські експортери отримали також з

  • Єгипту (910 мільйонів доларів),
  • Нідерландів (831 мільйонів доларів),
  • Польщі (733 мільйонів доларів),
  • Італії (632 мільйонів доларів),
  • Румунії (582 мільйонів доларів),
  • Німеччини (471 мільйонів доларів) та
  • Індії (351 мільйонів доларів).

Визначальними групами продукції в товарній структурі аграрного експорту України, як і раніше, виступають

  • зернові культури (5264 мільйонів доларів),
  • олії та жири (3079 мільйонів доларів),
  • олійні культури (1061 мільйонів доларів),
  • залишки і відходи харчової промисловості (821 мільйонів доларів),
  • м'ясо та субпродукти (505 мільйонів доларів).