Джерело: Куркуль
Протягом останніх 10 років загальне середньорічне поголів’я перепелів в Україні коливалося в межах 1,96-3,26 мільйонів голів. Водночас максимальне виробництво перепелиних яєць припадає на 2014 рік (638,8 мільйонів штук), коли поголів’я цієї птиці було найбільшим, свідчать дані журналу "Наше птахівництво".
Зверніть увагу! Українці масово відмовляються від корів
Після 2014 року в Україні спостерігається скорочення загального виробництва яєць. Серед причин фахівці вбачають зменшенням купівельної спроможності населення та істотне подорожчання кормів.
Аналогічна тенденція спостерігається і з виробництвом м’яса перепелів. Якщо у 2012-2014 роках птахівники щосезону забивали 7-8 мільйонів голів і виробляли 1,2-1,3 тисячі тонн м’яса, то нині це – 6-6,6 мільйона голів та 1,05-1,1 тисяч тонн м’яса.
Водночас оператори ринку сходяться на думці, що, як і у випадку з яйцями та м’ясом курей, Україна має всі можливості не лише повністю задовольнити внутрішні потреби, але й стати одним із найбільших постачальників продукції перепільництва на світовий ринок.
Сьогодні в Україні налічується близько 560 підприємств, що спеціалізуються на вирощуванні перепелів. Серед найбільших – "Продовольчий альянс", ФГ "Миколай", агрокомплекс "Фенікс", концерн "СВК", агрофірма "Арік".
До головних проблем, які заважають розвитку перепільництва, вітчизняні виробники відносять відсутність державних програм, що стимулювали б його розвиток, невигідні та нерівноправні відносини з великими торговельними мережами, їхню законодавчу неврегульованість, низьку купівельну спроможність населення.
Продуктове майбутнє
Як надалі розвиватиметься ринок сільськогосподарських продуктів? Читайте у статті Агро24 "Нова аграрна революція: як прогодувати населення Землі".