Перебої в енергосистемі впливають на підприємства
Генеральна директорка "Асоціації виробників молока" Ганна Лавренюк розповіла про те, як перебої з електропостачанням впливають на виробничі процеси молочної галузі в Україні. Також вона розповіла, як зміниться ціна на молоко та молочні продукти.
Читайте також Які продукти заборонено ввозити до ЄС: список митниці
Найбільше від перебоїв з електропостачанням страждають підприємства з прифронтових та з уражених війною територій, де відключення світла тривають понад 6 годин на добу, і дуже часто генератори є постійним, а не резервним, джерелом живлення,
– зазначила Ганна Лавренюк.
За словами експертки, на молочнотоварних фермах найбільш енергоємкими є процеси доїння та охолодження молока. Влітку ще один енергозатратний напрям – підтримка мікроклімату і охолодження в корівниках. Відтак для середніх молочнотоварних ферм на 400 – 500 корів зараз критично необхідні генератори потужністю від 100 кіловат.
Вплив на кінцеву вартість продукту
Лавренюк зазначає, що перебої з електропостачанням підвищують собівартість виробництва молока, впливаючи на ціни на молочну продукцію. Ціни на молоко-сировину починають зростати після тривалого просідання не лише через зростання певних елементів собівартості, а й через світовий молочний ринок, де стрімко зростає попит і ціна на біржові молочні продукти.
Якщо говоримо про ймовірне зростання цін на готову молочну продукцію для споживачів, то за наступні 3-4 місяці ціна може зрости на 5-6%. Але при цьому купівельна спроможність населення буде ставити планку, до якої можливо компенсувати додаткові затрати за рахунок зростання ціни,
– говорить Ганна Лавренюк.
"Асоціації виробників молока" постійно отримує від ферм запити про допомогу у придбанні чи отриманні гуманітарних генераторів, особливо для підприємств у Донецькій, Запорізькій, Дніпропетровській, Харківській, Херсонській, Одеській та Миколаївській областях.
Ганна Лавренюк наголошує, що АВМ закликає Уряд та міжнародних партнерів і фонди надавати гуманітарні дизель-генератори потужністю від 50 кіловат малим та середнім молочним фермам із уражених війною регіонів, адже вони найбільш вразливі та обмежені в ресурсах, а від їх виживання залежить збереження робочих місць і загалом громади.