Де розмістять лабораторії

Заступник міністра аграрної політики та продовольства Віталій Головня розповів, що разом з міністерствами сільського господарства Великої Британії та Литви українські фахівці створили тристоронню групу, яка напрацьовує методологію визначення походження зерна на генетичному рівні.

Читайте також Нашестя сарани: на Харківщині та Одещині посилили фітосанітарний нагляд

До кінця серпня британська сторона має надати готову систему верифікації і методи, по яких працівники відповідних лабораторії у Литві будуть перевіряти це зерно. У вересні планується провести навчання, сподіваємося, що до кінця року ми вже матимемо результат,
– говорить Головня.

За його словами, у литовських портах будуть розгорнуті спеціальні лабораторії, які по відібраних з суден зразках збіжжя встановлюватимуть країну його походження. Замміністра говорить, що для розміщення лабораторії обрали Литву, бо дуже багато зерна російського та білоруського походження відправляються саме з литовських портів. Аналіз дозволить фіксувати, чи не везуть під виглядом того зерна вкрадене українське, або чи не роблять з різного зерна мікс.

У разі успіху програму розширять

Британії вже передані зразки українського зерна для встановлення його "генетичного коду". Це частина тих зразків, які щороку кожен регіон передає в науково-дослідний Інститут експертизи сортів рослин для досліджень. За роки установа накопичила достатню "генетичну базу", яка тепер дозволить довести справжнє походження збіжжя, яке росіяни продають як своє.

На такому міждержавному рівні це перша ініціатива, раніше такі аналізи компанії замовляли в одноосібному порядку, наприклад, для проведення судових експертиз. Для нас це важливо, перш за все тому, що ми зможемо підтверджувати походження нашого зерна на таких великих об’ємах і зрештою подавати позови щодо відшкодування збитків,
– додав Головня.

За його словами, коли буде відпрацьована методика у Литві, Україна проситиме і інші країни робити подібні аналізи.

Росіяни крадуть українське зерно нового врожаю

  • Росіяни вивезли понад 80 тисяч тонн українського зерна нового врожаю з тимчасово окупованої Донеччини.
  • Російські окупанти вивозили зерно до російських портів через порт Маріуполя під керівництвом російських військових та місцевих колаборантів.
  • Активісти "Кібер Спротиву" підтвердили причетність російської влади до вивезення вкраденого зерна з України.